Bebek Masajı

Bebek Masajı

Merkezimize gelen bebeklerimiz Hidroterepili yüzme eğitimi sonrasında masaj masamıza alınarak önce biraz dinlenmesi sağlanır. Sonrasında eğitimi ve sertifikası olan görevli personelimiz tarafından özel olarak hazırlanmış krem ile masajı yapılır.

Masaj bebeğinizin sağlığı ve gelişimi için vazgeçilmez rahatlatıcı bir yöntem olup siz ebeveynlere de bu konu hakkında geniş bilgi verilir.

Bebeğinize düzenli masaj yapmanız, onunla çok özel bir an paylaşmanızın çok güzel bir yoludur. Daha fazla bağ kurma zamanı. Daha fazla duyusal uyarım. Daha sağlıklı gelişim.

Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için en önemli deneyimlerden biri sizin sevgi dolu dokunuşunuzdur. Araştırmalar, bir ebeveyn veya sevgi dolu bir bakıcının düzenli dokunuşu ve masajının, bebeğinizin gelişmesi, iletişimi ve öğrenmesi için çok önemli bir rol oynadığını gösteriyor.

Dokunma: Kullandığımız İlk Dil

Dokunma pek çok yönden ilk dilimizdir. Nazik ve sevgi dolu bir dokunuş bebeklerin daha güçlü bir şekilde ve daha az korkuyla büyümelerine yardımcı olabilir. Rutin olarak dokunulan bebekler, diğer bebeklere göre %50 daha fazla göz teması kurmakta ve 3 kat daha fazla olumlu bir ifadeye sahip olmaktadır.

Pek çok hastane ve doğum merkezinde, yenidoğanlar mümkün olduğunca cilt teması hissetmeleri için hemen annelerinin göğsüne veya karnına yatırılır. Siz ve bebeğiniz arasındaki temas, bebeğinizin nefes alıp verişini yatıştırır (banyo sonrası ona sarılmak için bir neden daha!) ve bağlanma olarak bilinen süreci başlatarak bebeğinizle sizi yakınlaştırır.

Bağ Kurma ve Bebek Masajının Diğer Faydaları

Masaj, bebeğinizle aranızdaki bağı güçlendirmenin harika bir yoludur. Pek çok araştırmacı ve hekim, pozitif bir anne- bebek ilişkisinin, gelecekteki ilişkilerin temelini oluşturmaya yardımcı olduğunu ve çocuğun gelişiminde kilit bir rol oynadığını düşünmektedir.

Bebeğinizle aranızdaki bağı desteklemeye yardımcı olmasının yanı sıra, düzenli masaj:

  • Bebeğinizi yatıştırır ve ağlamasını azaltır
  • Sindirime destek olur ve kolik, gaz ve kabızlığın hafifletilmesine yardımcı olur
  • Bebeğinizin gece uykusuna alışma ve daha derin uyuma sürecini destekler
  • Burun tıkanıklıklarını ve diş çıkarma ağrısını azaltır.
  • İyi bir kas, koordinasyon ve esneklik gelişimine yardımcı olur.
  • Vücut farkındalığını geliştirir.
  • Bağışıklık sistemini geliştirir.
  • Cilt dokusunu iyileştirir.
  • Hem sizin hem de bebeğinizin rahatlamasına ve sakinleşmesine yardımcı olur
  • Bebeğinizi tutma konusunda güveninizi artırır

Bebek Bilimi!

Araştırmalar, ten temasına ek olarak, rutin dokunuşların ve masajın, çocuklarda bilişsel performansın gelişmesine ve uyanıklığın ve dikkatin artmasına yardımcı olduğunu göstermektedir. Oysa, JOHNSON’S®Global Banyo Zamanı Raporuna göre, tüm dünyadaki ebeveynlerin sadece %23'ü masajın çocuklarının beyin gelişiminde çok önemli olduğunu söylüyor!

Dokunuşunuz, bebeğinizin kurduğu ilk duygusal bağlara katkıda bulunmaktadır. Bu temas, hayatın ilerleyen evrelerinde, çocuğunuzun duygusal ve zihinsel gelişiminin temelini oluşturacaktır. Bir dahaki sefer, bebeğinize banyodan sonra masaj yaparken, bu sevgi dolu hareketin gelişimi için çok fazla şey ifade ettiğini ve kalıcı pozitif bir etkisi olacağını unutmayın.


Üst